Single Shot comes back to life with this 20" 20GA Rock Island Armory. Vented Rib barrel with barrel chromed inside, this shotgun can't be beat even before you add the limited lifetime warranty to go with the life of the gun. Two different butt pads come with the single shot for two different length of pulls. The single shot movement has just been reborn.
Features :
Features :
- Lightweight Polymer Stock
- 1 Round Capacity
- Bead Sight
- "20" Barrel"
- Foldable Design
| Restricted State2 | CO |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Capacity | 1 Round |
| Color | Black |
| Model | Tradition |
| Manufacturer Part # | TK-105 |
| Action | Single Shot |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Sights | Ghost Ring Sight |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Grips | Synthetic |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |