The ultimate design and features of an AR semi-automatic shotgun using a conventional gas-operated action which is located around the support tube that runs below the barrel. The return spring is also located around the same support tube which is concealed by an enlarged polymer handguard . The barrel can be very easily removed from the upper receiver. The upper receiver is manufactured from an aluminum alloy. The magazine release button mimics the M16 rifle location. The manual safety also duplicates the M16 style being located on the left side of the receiver above the pistol grip. The top of the receiver has a carrying handle and integral picatinny rail for mounting rear sights, or any optical accessories. The VR60 12 gauge shotgun is appropriate for all levels of hunting and sporting enthusiasts. Comes packaged in a nice commercial box with the chokes and magazine. Removable A-2 style carry handle allows for quick conversion to a flat top. Chambered for 2 3/4" or 3" Magnum loads.
Features :
Features :
- "Chambered for 3" Magnum Loads"
- Aluminum Alloy Upper Receiver
- Gas-Operated
- Carry Handle
| Restricted State2 | CO |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Color | Black |
| Capacity | 5 Rounds |
| Restricted State12 | WA |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State5 | DE |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State7 | IL |
| Restricted State6 | HI |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Restricted State8 | MA |
| Restricted State9 | NJ |
| Restricted State10 | NY |
| Restricted State11 | PA |
| Restricted City3 | BOULDER |
| Restricted City5 | CHICAGO |
| Restricted City4 | BUFFALO |
| Restricted City7 | NEW YORK CITY |
| Restricted City6 | HIGHLAND PARK |
| Restricted City8 | OAK PARK |
| Restricted City9 | ROCHESTER |
| Restricted City10 | ROSEMONT |
| Restricted State13 | PR |
| Manufacturer Part # | 601-BC |
| Model | VR-60 |
| Sights | Adjustable Rear Sight |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City1 | ALBANY |
| Restricted City2 | AURORA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |