As with all of North American Arms mini-revolvers, the Guardian comes with a full lifetime warranty. This gun is almost identical to .380 ACP Guardian, different only in the chamber and the size of the bore. Please see Sports South # 84260 for ammo designed specifically for use with this firearm.
| Barrel Length Range | 2.00" to 2.99" |
| Sight Configuration | Blade Front & Rear |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Sight Style | Fixed |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Barrel Length | 2.50" |
| Safety | No Safety |
| Caliber | 32 NAA |
| Weight | 20.4 oz |
| Slide Description | Stainless Steel |
| Grips | Black Rubber |
| Capacity | 6+1 |
| Action | DAO |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |