The Wasp in .22LR has a 5-shot capacity, vent-ribbed, rubber pebble grip, stylized cylinder and cylinder pen.
| Caliber | 22 LR |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Finish | Stainless |
| Type | Revolver |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Weight | 4.60 oz |
| Frame Description | Steel Frame |
| Sights | Bead Front |
| Weight Range | Less than 1lb |
| Action | SAO |
| Grips | Black Pebbled Rubber |
| Frame Size | Compact |
| Barrel Length | 1.13" |
| OAL | 4" |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |