The Sheriff is a .22 caliber single-action revolver. Built on the frame of the popular Earl, the Sheriff has a slightly shorter 2.5" barrel. The most characteristic trait of the Sheriff is the rectangular shaped cylinder pin, which lines perfectly and compliments the octagonal barrel. This model comes with a .22 Long Rifle conversion cylinder which is a special longer .22 Long Rifle cylinder that will fit in the .22 Magnum frame.
| Caliber | 22 LR |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Finish | Stainless |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Weight | 7.70 oz |
| Weight Range | Less than 1lb |
| OAL | 6.31" |
| Action | SAO |
| Frame Size | Compact |
| Barrel Length | 2.50" |
| Includes | Cylinder |
| Grips | Rosewood Boot |
| Sights | Post Front |