The Earl 1860 Replica Hogleg is a five-shot, single action revolver chambered in 22 Mag. Featuring a heavy octagonal barrel, faux loading lever and pin, top strap channel and bead front sight.
| Cylinder Finish | Stainless |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Type | Revolver |
| Barrel Length | 6" |
| Hammer Style | Exposed |
| Barrel Finish | Satin |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| OAL | 9.75" |
| Caliber | 22 WMR |
| Grips | Wood |
| Action | SAO |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Weight | 9.70 oz |
| Sights | Post Front |