The Sidewinder 22 combo, 22 Mag/22 LR with a 5 shot capacity features a Rosewood bird's head style grip and a stainless post sight. Includes a 22 LR conversion cylinder.
| Caliber | 22 LR |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Finish | Stainless |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5 |
| Weight Range | Less than 1lb |
| OAL | 5" |
| Weight | 6.70 oz |
| Grips | Rosewood Birdshead |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 1.50" |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Includes | Cylinder |
| Sights | Post Front |