The 590RM Rotary Safety Selector shotguns utilize the first production double-stack magazines made for pump-actions providing more efficient capacity vs. length than competitive designs. Plus, they combine time-tested Mossberg durability with ground-breaking features like a rotary safety selector; a compact, ergonomically-designed forend, and an integrated barrel/heat shield combination.
Features :
Features :
- Ambidextrous AR-Style Rotary Safety Selector
- 10-Round Detachable Magazine
- "18.5" Barrel with Integrated Heat Shield"
- Magpul MBUS 3 Adj Sights
- Enlarged, Beveled Loading Port with Exposed Follower
- Flat Profile Trigger with smooth, crisp break
- 5-Position Adjustable Stock w/MOE Pistol Grip, Interchangeable Recoil Pad, 2 QD Ports
- Top Picatinny Rail for AR-Style Optics
| Restricted State2 | CO |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Color | Black |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Back Up Iron Sights |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Chamber | 2.75" |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Capacity | 10 Rounds |
| Restricted State1 | CA |
| Caliber | 12 Gauge 2.75" |
| Restricted City1 | NEW YORK CITY |
| Manufacturer Part # | 50213 |
| Model | 590RM |
| Barrel Length | 18.5" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |