The 590R Rotary Safety Selector shotguns combine time-tested pump-action performance with ground-breaking features like a rotary safety selector, an ergonomically-designed forend, and an integrated barrel/heat shield combination.
Features :
Features :
- Ambidextrous AR-Style Rotary Safety Selector
- "18.5" Barrel with Integrated Heat Shield"
- Magpul MBUS 3 Adjustable Sights
- Enlarged, Beveled Loading Port with Exposed Follower
- Flat Profile Trigger with smooth, crisp break
- 5-Position Adjustable Stock w/MOE Pistol Grip, Interchangeable Recoil Pad, 2 QD Ports
- Top Picatinny Rail optimized for AR-Style Optics
| Stock | Collapsible |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Finish | Matte |
| Color | Black |
| Hand | Ambidextrous |
| Model | 590R |
| Type of Barrel | Cylinder |
| Manufacturer Part # | 50762 |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Sights | Back Up Iron Sights |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Capacity | 6 Rounds |
| Restricted City1 | NEW YORK CITY |
| Grips | Polymer |
| Barrel Length | 18.5" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |