The working man's shotgun, the Maverick line of pump-action and over/under shotguns are proven performers - Equally at home in the woods, upland fields, or on home security duty.
Features :
Features :
- Dual Extractors
- Twin Action Bars
- Anti-Jam Elevator
- Positive Steel to Steel Lockup
| Restricted State2 | CO |
| Color | Flat Dark Earth |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Model | Maverick |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Capacity | 7 Rounds |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Manufacturer Part # | 31048 |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chokes | Cylinder |
| Restricted State1 | CA |
| Restricted City1 | NEW YORK CITY |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |