The working man's shotgun, the Maverick line of pump-action and over/under shotguns are proven performers - Equally at home in the woods, upland fields, or on home security duty.
Features :
Features :
- Dual Extractors
- Twin Action Bars
- Anti-Jam Elevator
- Positive Steel to Steel Lockup
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Stock | Synthetic |
| Barrel Length | 22" |
| Color | Blue |
| Capacity | 5 Rounds |
| Chokes | 1 Choke Tube |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Model | 88 |
| Finish | Blued |
| Restricted State1 | CA |
| Manufacturer Part # | 32202 |
| Case Weight | 572.50 |
| Case Length | 37.25 |
| Case Height | 12.50 |
| Case Width | 8.50 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| Items Per Case | 0 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |