The Luth-AR 24" Fluted Bull Barrel Complete Upper Barrel Assembly Starts with a 24", .223 caliber fluted bull barrel made from 416 SST with a 1-9" twist mated to a A3 Flattop receiver which includes a bolt carrier, charging handle, forward assist and ejection port cover. The upper is then topped off with a lo-profile gas system and an ergonomic 15" Palm Handguard with KeyMod slots and a Picatinny top-rail.
Features :
Features :
- HG-V-15K – Palm Handguard – Vented 15? KeyMod with Barrel Nut
- BL-B24FT – 24? Bull Barrel, Fluted, Threaded 416 SST
- FTT-EA1 – A3 Upper Receiver Assembled
- BC-A-223 – Fully Assembled Bolt Carrier – .223
- UR-19 — Charging Handle
| Accessories | 15" Palm Handguard Keymod |
| Description | Complete Barrel Assembly with Bolt Carrier Group |
| Manufacturer Part # | FTBL-B24 |
| Model | 24" Bull Barrel Complete Upper |
| Fit | AR-15 |
| Type of Barrel | Bull Barrel |
| Caliber | 223 Remington |
| Barrel Length | 24" |
| Color | Black |
| Type | Upper |
| Subcategory | Complete Upper Receivers |
| Case Weight | 348.00 |
| Case Height | 5.00 |
| Case Width | 12.00 |
| Case Length | 38.00 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| Items Per Case | 0 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Department Name | Upper Receivers & Conversion Kits |