The Luth-AR 16" Lightweight Complete Upper Barrel Assembly Starts with a 16", 223 Remington Lightweight barrel made from 4140 Chrome Molly with a 1-9" twist mated to a A3 Flattop receiver which includes a bolt carrier, charging handle, forward assist and ejection port cover. The upper is then topped off with a lo-profile gas system and an ergonomic 15" Palm Handguard with KeyMod slots and a Picatinny top-rail.
Features :
Features :
- "HG-V-15K – Palm Handguard – Vented 15" KeyMod with Barrel Nut"
- "BAA3-L16 – 16" Light Weight Barrel"
- FTT-EA1 – A3 Upper Receiver Assembled
- BC-A-223 – Fully Assembled Bolt Carrier – .223
- UR-19 — Charging Handle
| Accessories | 15" Palm Handguard Keymod |
| Description | Complete Barrel Assembly with Bolt Carrier Group |
| Fit | AR-15 |
| Caliber | 223 Remington |
| Color | Black |
| Manufacturer Part # | BAA3-L16 |
| Model | 16" Lightweight Complete Upper |
| Barrel Length | 16" |
| Type | Upper |
| Subcategory | Complete Upper Receivers |
| Type of Barrel | 1:9 |
| Case Width | 12.50 |
| Case Height | 4.50 |
| Case Weight | 244.50 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| Items Per Case | 0 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Case Length | 35.50 |
| Department Name | Upper Receivers & Conversion Kits |