The KSG comes in at 1.70" wide and light. The KSG is virtually recoilless by any pump-action shotgun standards we could find. This extremely lightweight, slim and easily manipulated KSG option is a pleasure to shoot for the whole family. Features fiber optic sighting; Magpul Vertical grip; Magpul Flip sights; cheek rest; aluminum followers; Carlson compensator; sling mount and extended butt pad.
| Muzzle | Carlson Compensator |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 18.50" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Weight | 5.40 lbs |
| Chamber | 3" |
| OAL | 26.10" |
| Stock Description | Adj Cheek Riser |
| Stock Finish Group | Black |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Action | Pump |
| Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 7+1 |