The Citadel Pup Scout features a metal upper and forend, integral Picatinny Rails on top and bottom; ambidextrous mag release, charging handle and safety selector; adjustable cheek rest; Forward and Rear adjustable sights. Includes three choke tubes.
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 18.50" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Chamber | 3" |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Stock Description | Adj Cheek Riser |
| OAL | 29" |
| Stock Finish Group | Gray |
| Weight | 8.50 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Capacity | 5+1 |
| Sights | Adjustable Folding Front & Rear |
| Gauge | 12 Gauge |