The Rough Rider Tactical Rancher bridges the gap between rifle and revolver for simplicity and portability. The included sling makes the Rancher comfortable to carry and the installed optics mount allows you to mount any optic you'd like via picatinny.
| Caliber | 22 LR |
| OAL | 32" |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Capacity | 6rd |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Safety | Hammer/Thumb |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Twist | 1:16" RH |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 16.12" |
| Sights | Fixed Front/Adj Buckhorn Rear |
| Weight | 4.12 lbs |