The Rough Rider Rancher carbine bridges the gap between rifle and revolver for simplicity and portability. The installed adjustable buckhorn sights allow for quick and clear sighting on the target. This model features a Laser Engraved "Stage Coach" scene on the wood stock. The barrel, cylinder & frame are blued.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Capacity | 6rd |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 45.28 oz |
| OAL | 21.37" |
| Metal Finish | Black Steel |
| Safety | Hammer/Thumb |
| Trigger | 6rd |
| Muzzle | Black |
| Barrel Description | Black |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Stock Description | Fixed Engraved |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Action | SAO |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |