Hardened colored receiver, Light Stained Wood Furniture, 16.50" Barrel, 22 LR, 13 RND, Medium Loop, Steel butt plate, steel metal cap on forend, Buckhorn sights
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Lever |
| Stock Finish Group | Brown |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Safety | Hammer Block |
| Twist | 1:16" RH |
| Weight | 5.66 lbs |
| OAL | 34.30" |
| Sights | Fixed Front/Adj Buckhorn Rear |
| Capacity | 13+1 |
| Barrel Length | 16.50" |