What is the most important factor to consider when choosing a shotgun for turkey hunting? Confidence. When you finally call that bird into range you need to be confident that the shotgun in your hands is going to bark when you squeeze the trigger and put as much shot as possible right where you need it to. The Henry Single Shot Turkey Camo Shotgun offers up confidence-inspiring simplicity and Made in America reliability that is ready for the hunt right out of the box.
Features :
Features :
- Mossy Oak Obsession
- Internally threaded for Rem style chokes (Turkey included)
- "24" Barrel with Fiber Optic Sights"
| Stock | Walnut |
| Restricted State2 | CO |
| Capacity | Single Shot |
| Finish | Matte |
| Barrel Length | 24" |
| Action | Single Shot |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Manufacturer Part # | H015T-12 |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Sights | Fiber Optic |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chamber | 3.5" |
| Color | Camo |
| Restricted State1 | CA |
| Model | Turkey |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |