The flagship of CZ's over/under line, the tried-and-true Redhead has a new 1-piece CNC'ed receiver. In addition, it has laser-cut checkering, solid mid-ribs, pistol grip and a classy white bead. The Redhead Premier is a true all-purpose shotgun, it's just as comfortable to shoot at a sporting clays event as it is when chasing chukhar in the mountains. With a silver receiver and ejectors that kick out the spent shells automatically, the Redhead Premier is packed with features that can't be found on another shotgun in its price range.
Features :
Features :
- Turkish Walnut Stock & Forend
- Laser-Cut Checkering
- 8mm Flat Vent Rib
- Manual Tang Safety
| Stock | Walnut |
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Color | Blue |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Manufacturer Part # | 06471 |
| Model | Redhead Premier |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Finish | Blued |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |