For those who want a light, classy pump gun to carry in the field, CZ put together the perfect shotgun. Built on a gauge-specific 7075 aluminum action, this 20 or 28 gauge pump has a deep glossy blue finish and select grade Turkish Walnut. A set of interchangeable chokes lets you tune constriction and the full forend and pistol grip help make this little shotgun feel good in the hands.
Features :
Features :
- Select Grade Turkish Walnut Stock & Forend
- Includes 5 Chokes
- Crossbolt Safety
- Gloss Blue Finish
| Stock | Walnut |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Manufacturer Part # | 06574 |
| Color | Blue |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Model | Field |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Pump |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Finish | Blued |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |