The case-hardened side lock receiver with functioning hammers and long 30 inch barrels might make you think that its day has passed by, but precision machining and modern steels ensure that the Hammer Classic will be shooting for generations to come.
Features :
Features :
- Color Case Hardened Receiver Finish
- Gloss Black Barrel Finish
- Rebounding Hammers
- Manual Tang Safety
| Action | Side-By-Side |
| Stock | Walnut |
| Finish | Case Hardened |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Color | Color Case Hardened |
| Manufacturer Part # | 06131 |
| Model | Hammer |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 30" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |