The All-American is a precision instrument. CNCed throughout, it features drop-in replacement parts (including locking blocks for those who shoot tens of thousands of rounds a year) as well as a bevy of adjustable features. A 4-way comb combined with adjustable butt plate hardware (cast, toe as well as LOP) allow a shooter to tune the gun to their specific dimensions and shooting style. Due to the lower bore axis of the bottom barrel, the All-American fires bottom barrel first, reducing recoil going into the second shot.
Features :
Features :
- Turkish Walnut with Adjustable Comb/Butt
- Lengthened forcing cones
- CNC Machined Receiver
| Stock | Walnut |
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Manufacturer Part # | 06585 |
| Model | All-American |
| Chamber | 3" |
| Color | Blue |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Finish | Blued |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 30" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |