The updated version of CZ's traditionally-styled Bobwhite, the G2 gets a CNCed receiver and modern internals that slim the action while increasing longevity and reliability.
Features :
Features :
- Double triggers
- English-style straight grip
- Black chrome finish will resist rust much better than a blued gun
| Action | Side-By-Side |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Stock | Wood |
| Color | Black |
| Sights | Bead |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Manufacturer Part # | 06391 |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Type of Barrel | Chrome Lined |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Restricted State1 | CA |
| Model | Bobwhite |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Hazard Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov. |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |