The Colt CCU Government 9mm Luger has a 5" barrel and features an ambidextrous extended thumb safety; Novak front and rear sights; steel frame; G10 checkered gray w/scallop grips and an series 80 extended magwell. Includes two 9rd magazines.
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Weight | 40.00 oz |
| Grips | Black Scalloped G10 |
| Frame Finish | Matte Black DLC |
| Sight Configuration | Novak Front & Rear |
| Capacity | 9+1 |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Barrel Length | 5" |
| Action | SAO |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Caliber | 9mm Luger |