The Colt CCU Rail Government .45 ACP has a 5" barrel and features a M1913 spec picatinny rail; beavertail grip safety; ambidextrous extended thumb safety; Novak front and rear sights; steel frame; G10 checkered gray w/scallop grips; series 80 extended mag-well. Includes two magazines.
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Grips | Black Scalloped G10 |
| Frame Finish | Matte Black DLC |
| Sight Configuration | Novak Front & Rear |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 ACP |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Weight | 40 oz |