The Colt 1911 Government model is outfitted with exciting features for the law enforcement, shooting enthusiast and the personal defense user. It utilizes a single action hammer, thumb, grip, and firing pin safeties and 3-Dot sights. This model has a 5" barrel, steel frame with a bright stainless finish and white dot sights. Comes with 1 magazine.
| Frame Material | Steel |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Caliber | 45 ACP |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Barrel Length | 5" |
| Action | SAO |
| Weight | 35.00 oz |
| Safety | Thumb/Grip/Firing Pin |
| Sight Configuration | 3-Dot White |
| Capacity | 7+1 |
| Grips | Redwood |