The Colt Rail Gun or Colt Marine Pistol, has been selected by the United States Marine Corps as their Close Quarters Battle Pistol (CQBP). This model stands out with the Brown Decobond-coated stainless steel receiver and slide. In honor of the brave men and women who serve our country, this M45A1 is the same gun issued to them, minus their USMC stamp. It features an enhanced hammer; extended ambidextrous safety lock; National Match barrel; MIL-STD 1913 accessory rail; flat, serrated mainspring housing with a lanyard loop and Novak 3-dot night sights. Comes with one magazine.
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Weight | 40.00 oz |
| Frame Finish | Brown Decobond |
| Sight Configuration | 3-Dot Novak |
| Grips | Desert Tan G10 |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Caliber | 45 ACP |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length | 5" |
| Action | SAO |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sight Style | Fiber Optic |
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Type | Stainless Steel |