The A400 is a gas-operated action that was built for speed, reliability and versatility. The A400 action is self-cleaning, so it requires much less maintenance than any other shotgun you'll ever own. When you take this gun apart you'll be amazed by the intuitive simplicity of the tool-free field-stripping process and by what little maintenance the A400 requires.
Features :
Features :
- Low Profile Action
- Fastest Follow-Up Shots of Any Shotgun
- Low-Recoil
- Self-Cleaning Piston
| Restricted State2 | CO |
| Stock | Synthetic |
| Finish | Matte |
| Hand | Right Hand |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Chokes | 5 Choke Tubes - F,IM,M,IC,C |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Sights | Fiber Optic |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Chamber | 3.5" |
| Action | Semi-automatic |
| Manufacturer Part # | J42XS18 |
| Restricted State1 | CA |
| Color | Realtree MAX-7 |
| Model | PLUS KO |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |