The Thompson 1911A1 Matte Black pistol has a 5" barrel and brown checkered plastic grips. It is chambered in 45 ACP and has a capacity of 7+1. It is constructed of carbon steel and has a matte black finish.
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Caliber | 45 ACP |
| Safety | Manual Thumb |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length | 5" |
| Action | SAO |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grips | Brown Checkered Polymer |
| Sight Configuration | Blade Front/Adj Rear |
| Weight | 39 oz |
| Frame Finish | Matte Black |
| Capacity | 7+1 |