The Auto-Ordnance 1911 frame incorporates GI specs and features a matte black finished frame, barrel and slide. The carbon steel slide, sear, and disconnector are machined from solid bar stock, then heat treated properly to assure durability and long life over many thousands of rounds. The low-profile sights feature a blade front sight and a rear drift adjustable for windage. The 1911 is 100% made in the USA and includes one magazine.
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Caliber | 45 ACP |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Barrel Length | 5" |
| Action | SAO |
| Safety | Thumb/Grip/Firing Pin |
| Grips | Checkered Wood w/Integrated US Logo |
| Sight Configuration | Blade Front/Drift Adj Rear |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Weight | 39 oz |
| Frame Finish | Matte Black |
| Capacity | 7+1 |
| Sight Style | Adjustable |