A tactical workhorse, the AR10TAC20 is the perfect tool for duty and defense. All Tactical Series rifles include Magpul MBUS flip-up sights and MOE + pistol grips. The Muzzle Brake tames recoil. A sturdy 15" key mod handguard provides ample hand space and a full length MIL-STD 1913 12 o'clock rail for sights and accessories. This model has a 22" double-lapped, chrome-lined, chrome moly barrel, and a rifle-length gas system with an adjustable gas block. It features an MBA-1 lightweight precision buttstock, adjustable for length of pull and comb height.
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Weight | 10.60 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Trigger | Two-Stage Precision |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Magpul MBUS Front & Rear |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Stock Description | Adj Luth-AR MBA-1 |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Capacity | 20+1 |
| OAL | 43.50" |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Weight Range | 10 lbs to 10.99 lbs |
| Twist | 1:8" |