This DB10 rifle features a mid-length, medium 416 stainless steel, fluted barrel, mid-length gas system with pinned gas block, shot-peened Mil-Spec 8620 bolt carrier, 7075-T6 aluminum receivers, 15" M-LOK anti-rotation handguard, Magpul MOE-K2+ grip, and a Magpul ACS-L stock. Includes DB Diamond muzzle brake, 20rd Magpul Gen M3 PMAG and CPD 5rd metal.
| Trigger | Single Stage |
| FireArm | yes |
| Muzzle | DB Muzzle Brake |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Capacity | 5+1 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Stock Description | Magpul ACS-L |
| Weight | 9.50 lbs |
| OAL | 39.25"- 42.75" |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |