The Highlander Standard features a straight flute, threaded barrel; charging handle; TCE Alexander Arms Branded handguard; SBA Tactical brace; thread protector and A2 grip. Includes two magazines.
| FireArm | yes |
| Sights | None |
| Barrel Length | 12" |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| Grips | Black Ergo |
| Capacity | 7+1 |
| Caliber | 50 Beowulf |
| Weight | 8 lbs |