The Highlander Standard features a straight flute, threaded barrel; charging handle; TCE Alexander Arms Branded handguard; SBA Tactical brace; thread protector and A2 grip. Includes two magazines.
| Barrel Length Range | 11" to 11.99" |
| FireArm | yes |
| Caliber | 6.5 Grendel |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Sights | None |
| Grips | Black A2 |
| Barrel Length | 11" |
| Stock Material | Polymer |
| Capacity | 10+1 |
| Weight | 8 lbs |