The Alexander Arms 50 Beowulf Tactical rifle features a 16.50" threaded barrel; TCE Alexander Arms 15" handguard; EX Performance collapsible stock; Mil Spec Trigger and A2 grip. Includes one magazine.
| FireArm | yes |
| Twist | 1:20" |
| Muzzle | Thread Protector |
| Barrel Description | Threaded |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | EX Performance Collapsible |
| Trigger | Mil-Spec |
| Capacity | 7+1 |
| Caliber | 50 Beowulf |
| Barrel Length | 16.50" |