Since 1922, Super-X ammunition has provided exceptional quality and outstanding performance for all types of hunters and shooters who rely on its time-proven dependability backed by legendary excellence.
Features :
Features :
- 16 Gauge
- 1,165 Feet per second
- 2-3/4 Inch
- 1 Ounce #6 shot
- 25 Rounds per box
| Model | Super-X |
| Restricted State5 | WA |
| Restricted State4 | NY |
| Restricted State7 | CT |
| Restricted State6 | PR |
| Restricted State8 | IL |
| Ounce of Shot | 1 oz |
| Type | Shotshell |
| Restricted City2 | LOS ANGELES |
| Restricted City1 | LA |
| Manufacturer Part # | XU166A |
| Units per Box | 25 |
| Grain Weight | #6 |
| Restricted State2 | DC |
| Restricted State3 | MA |
| Restricted City4 | OAKLAND |
| Restricted City6 | SAN FRANCISCO |
| Restricted City5 | SACRAMENTO |
| Restricted City3 | NEW YORK CITY |
| Restricted State1 | CA |
| Subcategory | Shot Shell Ammunition |
| Units per Case | 250 |
| Caliber | 16 Gauge 2.75" |
| Case Height | 4.50 |
| Ground Only | Y |
| Department Name | Ammunition |
| Case Weight | 362.00 |
| UoM | BX |
| Items Per Unit | 25 |
| Case Length | 12.25 |
| Case Width | 8.00 |
| Items Per Case | 250 |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Dropshippable | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Talo Exclusive | N |
| LeResale Only | N |
| Exlusive | N |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |