The Tactical Hunter is a large-bore AR for hunting or general tactical and defensive use. The threaded, fluted, match-grade barrel is tuned for suppressed or non-suppressed shooting and an adjustable buttstock allows you to adapt the rifle's size to shooters of various sizes or for storage use. The Wilson Combat M-LOK rail is lightweight but rugged and designed for heavy use.
| OAL | 33.50" |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Trigger | TTU M2 |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Twist | 1:7.5" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Stock Description | Wilson/Rogers Super Stoc |
| Weight | 6.14 lbs |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber | 6mm ARC |
| Capacity | 20+1 |
| Barrel Description | Fluted Threaded |