The Wilson Combat medium weight fluted barrel designed for gilt-edge accuracy and sustained high rates of fire. The Recon Tactical is an all-around AR for rigorous tactical training, hardcore hunting or all-purpose field applications should be. Features a fluted, threaded barrel, Black Armor-Tuff over HardCoat Anodized billet aluminum receiver; Black Wilson/Rogers Super Stoc BCM Starburst Gunfighter Grip and a TTI Two-Stage trigger.
| FireArm | yes |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| OAL | 33.25" |
| Stock Description | Wilson/Rogers Super Stoc |
| Weight | 6.14 lbs |
| Capacity | 30+1 |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Trigger | Two-Stage |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Muzzle | Q-Comp |
| Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |