The TriStar Viper Series Semi Automatic Gas Operated Shotguns are reliable, functional and hard working. Both wood and synthetic models have 3" gas operated, semi-automatic shotguns that allow you to shoot light target loads to heavy waterfowl loads interchangeably. Removable choke system uses Beretta/Benelli Mobil Threads, includes three choke tubes (IC, M, F), choke box, and wrench. Rubber Recoil pad, Fiber optic sight and shim kits standard.
Features :
Features :
- Manual E-Z Load Magazine Cut-off
- Vent Rib with Matted Sight Plane
- Fiber Optic Front Sight
- 3 Beretta/Benelli Mobil Style Chokes (IC, M, F)
- 5 round Magazine - Shot Plug Included
- Chrome-lined Chamber and Barrel
- Soft Touch on all Synthetic Models
- Shim kits standard
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Stock | Walnut |
| Restricted State2 | CO |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Caliber | 20 Gauge 3" |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Chamber | 3" |
| Type | Compact |
| Sights | Fiber Optic |
| Barrel Length | 24" |
| Restricted State8 | NJ |
| Manufacturer Part # | 24104 |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Color | Black |
| Chokes | Improved Cylinder/Modified/Full Chokes |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Hand | Right Hand |
| Model | Viper G2 |
| Capacity | 5 Rounds |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Hazard Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Exlusive | N |