TriStar's TT-15 is a dedicated trap gun which offers precision, beauty and performance. It is loaded with features; including a raised target rib with 3 adjustment points, adjustable comb, palm swell, fiber optic sight and color coded extended Beretta/Benelli Mobil chokes. This Deluxe Double Combo model features 32" (Over/Under) and 34"(Unsingle) adjustable vent rib barrels. It also features a drop-out trigger.
| Weight | 8.08 lbs |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
| Receiver Description | Steel |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| OAL | 49"- 51" |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK Extended |
| Capacity | 2rd |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Finish Group | Brown |
| Safety | Tang |
| Hand | Right Hand |
| Trigger | Drop-Out |
| Chamber | 2.75" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Action | Break Open |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 32" |
| Stock Description | Adj Comb |