TriStar's TT-15 is a dedicated trap gun which offers precision, beauty and performance. It is loaded with features; including a raised target rib with 3 adjustment points, adjustable comb, palm swell, fiber optic sight and color coded extended Beretta/Benelli Mobil chokes. This Uningle model features a 34" adjustable vent rib barrel.
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Steel |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Finish Group | Brown |
| Safety | Tang |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 34" |
| Chamber | 2.75" |
| OAL | 51" |
| Weight | 8.20 lbs |
| Chokes Included | F,IM,M Extended |
| Barrel Length Range | 34" to 34.99" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Action | Break Open |
| Capacity | 1rd |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Description | Adj Comb |