The Trinity II LT over/under features self-adjusting locking lugs; top tang barrel selector and safety; chrome-lined barrel; vent top and mid rib; single select trigger; Turkish Walnut stock and forearm.Includes 5 Beretta/Benelli Mobil style choke tubes (SK, IC, M, IM, F), choke box and wrench.
| Trigger | Single Stage |
| FireArm | yes |
| Weight | 6.10 lbs |
| Capacity | 2rd |
| Receiver Description | Engraved |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Gauge | 16 Gauge |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length | 28" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Action | Break Open |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Mod/Modified/Skeet |