The Thompson TAO50 designed for maximum versatility, the TAO50 features accessory and optics rails, allowing for customization to suit any mission. Features a precision 29" barrel; 1:15 twist rate; barrel muzzle end threads 1"-14; Magpul PRS Gen 3 stock; MOE+ grip; Timney AR-style trigger and Accu-Tac bipod. The classic Thompson "bullet" logo is engraved on the lower receiver and top of the muzzle brake. Includes Barrett M107A1 10rd magazine, muzzle brake, Accu-Tac bipod, custom hard case equipped with wheels.
| Caliber | 50 BMG |
| Barrel Length | 29" |
| Barrel Length Range | 29" to 29.99" |
| FireArm | yes |
| Safety | Ambidextrous |
| Barrel Description | Threaded |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Weight | 25.50 Ibs |
| Stock Description | Magpul PRS Gen3 |
| OAL | 61" |
| Trigger | Timney |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Twist | 1:15" |
| Weight Range | 20+ lbs |
| Capacity | 10+1 |