Taylors and Company has reproduced The Short Stroke Gunfighter in .357 magnum. This high quality reproductions action has been Taylor Tuned and has one of the smoothest hammer and trigger pulls on the market. The trigger pull has been set at 3 pounds and a low profile hammer installed. The sight channel and front blade have been widened on the 5.50" barrel. This model comes with the Army style grip that is richly detailed and checkered for improved comfort and aim. Weighing only 2.27lbs and comes with a blue finish with case hardened frame.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Caliber | 357 Mag |
| Frame Size | Standard |
| OAL | 11.10" |
| Sights | Blade Front/Notched Rear |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Grips | Walnut Checkered Army Style |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 5.50" |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Weight | 2.50 lbs |