The Runnin' Iron has proven to be a favorite of mounted and ground shooters alike. It features a low-and-wide hammer spur, checkered one-piece walnut grip, and a wide trigger. This 45LC model is Taylor Tuned which features hand polishing and custom springs. It has a stainless steel barrel, cylinder, and frame finish, 3.5" barrel, and a fixed front blade sight with notched rear.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 3.50" |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Weight | 38.40 oz |
| Frame Description | Taylor Polished Stainless Steel |
| Barrel Finish | Taylor Polished Stainless |
| Cylinder Finish | Taylor Polished Stainless |
| Grips | Checkered Walnut |
| Action | SAO |
| OAL | 9.10" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |