A Taylor's exclusive, this revolver is laser-engraved in an all floral pattern and hand chased to give depth to the engraving. The Floral engraved Cattleman is built on a new model forged steel frame in a white heat-treated finish (cared for like blued steel). With a simpler engraving pattern this model is an great economical option while still offering excellent engraving. Features a fixed front sight blade with rear frame notch and a Navy size walnut grip.
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Grips | Walnut Navy Size |
| OAL | 11.10" |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 5.50" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Cylinder Finish | Taylor Polished White Floral Engraved |
| Frame Description | Taylor Polished White Floral Engraved Steel |
| Barrel Finish | Taylor Polished White Floral Engraved |
| Weight | 2.50 lbs |