The Taurus 856 is a reliable 6-shot, 38 Special revolver that features a double/single action which increases speed and accuracy for follow-up shots. Known for its easily managed recoil impulse, the .38 Special round of the 856 can accommodate ammunition ranging from light target loads to self-defense rounds. The DA/SA action and 2-inch barrel on the 856 optimizes on-body or off-body carry, and home defense usage.
| Barrel Length | 2" |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Action | DA/SA |
| Caliber | 38 Special +P |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Sights | Ramp Front/Fixed Rear |
| Barrel Finish | Matte |
| Weight | 22 oz |
| Cylinder Finish | Matte |
| OAL | 6.55" |
| Grips | Walnut |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |