Spike's Tactical ST-15 LE M4 Carbine Rifle is designed for law enforcement. The chrome moly vanadium barrel is chrome lined, threaded, has an A2 flash hider, and is Mil-Spec phosphate coating. The 7075-T6 lower features proprietary low shelf, RDIAS compatibility, and has a hard coat anodized finish. Its proprietary gas tube has a black nitride finish both inside and out, while the charging handle has a Mil-Spec type three coating. The Spikes Tactical M4 stock features 6-position mil-spec buffer tube and a Spikes pro grip. The ST-15 LE M4 Carbine also has a jeweled mil-spec trigger, A2 front with a Magpul MBUS rear sights and sling swivel. Includes a hard case.
| FireArm | yes |
| OAL | 32.50"- 35.75" |
| Metal Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.50 lbs |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | No Magazine |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | Spikes Tactical M4 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Trigger | Mil-Spec |
| Safety | Thumb |