The S&W M&P10 Sport features an A2 flash suppressor; sling swivels; mid-length gas system; chromed firing pin; ambidextrous safety selector, bolt release and mag release. Includes 20rd PMAG.
| FireArm | yes |
| OAL | 37.50" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Barrel Description | Steel |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | 6 Position |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Capacity | 20+1 |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb |
| Weight | 8 lbs |